Binicilik kısaca ata binme becerisi olarak anlatılabilir. Türkiye’de binicilik sporu atalarımızdan gelmekte olan bir gelenektir.

At binicilik için ilk kurak at sevgisidir. Attan korkan ve ürken ve onunla diyalog kuramayan birinin at binicilik yapması neredeyse imkânsızdır. Kişinin atını yavaşça vurarak okşamalı, zaman zaman ona şeker vererek küçük jestler yapmalı yeri geldiğinde ise onunla konuşmalı. Bir ata ne kadar iyi davranırsanız o da size uyum gösterecek ve size sadık kalacaktır.

At Binicilikte Duruşlar

Birçok at binicilik stili ve de bu sitillerin bir duruşu vardır. Bu duruşlar stillerin kendine özgü duruşlarıdır. Ancak dünya çapında kullanılan ortak kurallar vardır. Binicilikte ata yapılan doğal yardımlar sırası ile dizgin, baldır ve ağırlıktır. Ana unsurların dışında ise ses, kamçı ve mahmuz gibi araçlar da kullanılmaktadır. En önemli olan ve biniciliğin de temelini oluşturan atın sırtındaki duruştur. At binicisinin eyerin üzerinde başı ve vücudu dik şekilde oturması gerekmektedir ve eğerin en derin bölgesine yerleşmek çok önemlidir. Binicinin üzengi sayesinde atın sırtında güvenle ve dengesini koruyarak oturmasına yardımcı olmaktadır. Binicinin ayakları üzengide yaklaşık 45 derecelik açı ile dışarıya dönük olmalıdır ve topuklar ayakucundan birazcık daha aşağıda ve dizler de eğere değecek şekilde durmalıdır.

Temelinde barındıran doğa ve havyan sevgisi sayesinde bir yaşam tarzı olan at binicilik sporu kişin yeryüzünün en soylu varlıklarından birisi ola at ile birbirlerini tanıyıp, etkileyerek ve hatta birbirlerin tamamlayarak oluşturdukları uyumu kendilerini izleyenlere en estetik şekilde sundukları bir sanat olarak tarif edebiliriz.

Gücü, hızı, heybeti ve dostluğu atı insanoğlunun ayrılmaz bir parçası yapmaktadır. Sahip olduğu imkân ve kabiliyetler araştırıldıkça teker teker ortaya çıkmaktadır. Günümüzde at binicilik sporu adının altında bir sürü farklı branşlarda binicisiyle birlikte hünerlerini sergileyen yaşantısı, insanlar ve toplumlar tarafından da büyük bir keyif ile takip edilmektedir.

Tarihin ilk çağlarından beri yerini almış olan atlar, tarihi serüveni içerisinde değişik maksatlara hizmet etmişlerdir. İlk insanlar ile birlikte av hayvanı olarak beslenmek için kullanılan atlar, insanların diğer özelliklerini fark etmesi ile beraber ve bunlardan da faydalanmak için evcilleştirilmesi ile 21 yüzyıla kadar bireylerin ve toplum yaşamında vazgeçilmez bir unsur olarak görev almışlardır.lingerie sexy pour femmesюристыхороший адвокат киев