At binme temelinde barındırdığı hayvan ve doğa sevgisiyle bir yaşam biçimi olan binicilik, insanın ruh ve fiziki gelişimini sağlayan en faydalı sporlardan bir tanesidir. At binmek bir tutkudur. Bu tutkuyu ise hayvanların doğal ortamında yapabilmek ise bambaşka bir ayrıcalıktır. Bu nedenle at binicilik yerleri büyük de bir öneme sahiptir.

Ata binmek solunum sistemini iyileştirir ve kan dolaşımını arttırır. Birde bunu doğal ortamda yaparak temiz hava, doğa ve hayvan sevgisi ile yaşamaksa apayrı bir duygudur. At binme çiftliği size bu atmosferi sağlayabilecek kapasitede mekânlardır.

3 yaşından itibaren binicilik eğitimi alınabilir ve çocukların fiziksel, ruhsal ve psikolojik gelişimleri için en büyük katkıyı alabilecekler ve hayvan sevgisi ile büyüyeceklerdir. Büyük boyutlarda olan bir hayvanın yani atın üzerinde olmak kontrol yeteneğinizi geliştirir ve özgüveninizi de büyük ölçüde güçlendirir. Bu şekilde büyük bir hayvan ile baş etmeye çalışmak aynı zamanda riskli de bir iştir. Bu nedenle insanın risk alabilme kabiliyeti de güçlenir.

Düzenli olarak ata binmek atına karşı büyük bir güven hissi büyütür. Bu sayede kişi etrafındaki kişilere de güvenmeyi öğrenir. Amatör bir binici zaten ilk günden yepyeni şeyler öğrenir. Koordinasyonu, biniciliğin temellerini, atı tımarlamayı, dengeyi gibi. Burada öğrenme durumu asla sona ermez. Bu nedenle zihin de hiçbir şekilde spordan kopmaz. Bu tarz zihinsel egzersizler kişinin hafızasını da uyanık tuttuğu için ileride olabilecek hafıza kaybı gibi durumların yaşanmasını da önler.

Atların ritmik yürüme biçimleri binicinin de bu yürüyüşe devamlı uyum sağlamasını gerektirmektedir. Bu sayede kas grupları özellikle de pelvik kaslar ve duruş kasları çalışlar. At hızlandıkça binicinin de farklı kas grupları da yoğun biçimde çalışmaya başlar diz ardı krişi ve kuadriseps gibi.

At binmenin sağladığı meditasyon insanların günlük yaşamın stresinden de uzaklaştırır. Kişiyi zinde tutar.покрывало на машину от солнцаюридическая консультация харьковпродвижение сайтов