Binicilik

Binicilik

Binicilik ata biniş ve çalıştırma kurallarını kapsayan bir eğitim sporudur. Atı iyi durumda kullanma sanatı olup bu durum iyi durum, sakin, atı tam yerinde, güven içerisinde, zamanında ve olabildiğince işe uygun güç sarf ederek kullanma becerisidir. Binicilik tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Binici ve atın seviyesi ve tekniği bakımından sahip oldukları yeteneği ortaya koyan bir spordur.

Binicilik Dersleri

Binicilik dersleri, 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklara at üzeride gezinti yapılarak denge egzersizleri, en temel binicilik prensipleri, atın yürüyüşlerini tanıma ve at bilgisini kapsamakta olan dersler ile ufak yaşlarda at sevgisi aşılanır. Aynı zamanda binicilik sporu da tanıtılır.

7 yaşından itibaren binicilik dersleri okul sistemi ile seviyeler şeklinde verilir ve temel eğitimini tamamlamış biniciler engel atlama, dresaj gibi disiplinlerinde branşlaşırlar.

Binicilik Derslerinde Başlangıç Seviyesi

Biniciliğe yeni başlayan bir öğrenci için ilk eğitim olan lonj denilen eğitimdir. Burada at tamamen eğitmenin kontrolündedir. Binici atın üzerinde denge kurmayı, atın yürüyüşlerine uymayı, atın ritmine uyum sağlamayı, yardımları ve atını kontrol etmeyi öğrenmektedir. Başlangıç seviyesini tamamlamak yaklaşık olarak 5 ile 10 ders sürmektedir.

Binicilik Derslerinde Temel Binicilik Dersleri

Serbest binişe geçmiş olan binici manej içerisinde farklı çalışmalar ile doğru yardımları kullanarak atını süratli ve dörtnalda kontrollü bir şekilde götürmeyi öğrenir. Binici temel binicilik derslerinde farklı sırık çalışmalarını ve manejif farklı kullanım çalışmalarını yani yan değiştirmeyi, manej kurallarını, manej harflerini, daireleri öğrenir.

Binicilik Derslerinde İleri Seviye

Binici temel eğitim derslerini bitirdikten sonra engel atlama ile temel dresaj çalışmalarına başlar ve bu seviye sonunda ise basit drenaj izlerini ve başlangıç seviye engel atlama parkurunu tamamlayacak seviyeye gelir.

Binicilik Derslerinde Yüksek Seviye

Engel atlama, dresaj ve konkur komple branşlarında lisans alınması ile binicilerin kendi atları ile yarışmalara çalıştırılması ve hazırlanması ana prensiptir.сковорода гриль чугуннаяcar cover for 2012 nissan altimaseo без ссылок